Iztiksim bez plastmasas maisiņiem? Sāc ar vienu dienu, turpini mūžīgi!

Katru gadu 3. jūlijā tiek atzīmēta Starptautiskā no plastmasas maisiņiem brīvā diena #PlasticBagFreeDay, kad pasaules iedzīvotāji aicināti kaut uz dienu pilnībā atteikties no plastmasas maisiņu izmantošanas.

Plastmasas maisiņus pasaule pazīst jau vairāk nekā pusgadsimtu – to masveida ražošana sākta 1965. gadā. Kopš tā laika maisiņu izplatība augusi teju vai ģeometriskā progresijā, pārņemot ne tikai rūpnīcu konveijerus un veikalu plauktus, bet arī mājokļu pieliekamos, pilsētu ielas un pat pasaules jūras, kur 80% no piesārņojuma veido tieši plastmasas maisiņi. Eiropas Savienībā vien ik gadu saražo 3,4 miljonus tonnu plastmasas maisiņu, bet visas pasaules iedzīvotāji vienā minūtē vidēji patērē miljonu plastmasas maisiņu.

Vidēji viens eiropietis gadā patērē ap 500 plastmasas maisiņu, kuru dzīves ilgums mūsu rokās ir aptuveni 25 minūtes. Pēc tam tie nonāk mūsu maisiņos maisiņiem, atkritumu konteineros un diemžēl arī apkārtējā dabā, kur tie nesadalījušies paliek vismaz 100 līdz 500 gadu . Vislabākais vienreizlietojamais maisiņš ir tas, ko nepaņemam vai nenopērkam. Tāpēc ir kritiski svarīgi, lai vienreizlietojamos maisiņus mēs aizstātu ar atkārtoti izmantojamajiem, tādējādi samazinot mūsu radīto atkritumu apjomu. Vidē ik gadu nonāk ap astoņiem miljardiem izlietotu plastmasas maisiņu. Tie ir maziņi, viegli, vējš tos aizpūš, tie saplīst, aizķeras koku zaros. Turklāt tie ātri noziežas ar to, ko liek iekšā.

Daudzas lietas cilvēks dara ieraduma pēc, neiedziļinoties to jēgā. Taču vienmēr der aizdomāties par to, kā uzlabot savu dzīvi un pasauli sev apkārt, izmainot ierasto kārtību. Atsakieties no vienreiz lietojamās plastmasas, dodot priekšroku saprātīgai alternatīvai. Tas nāks par labu gan jūsu veselībai, gan apkārtējai videi.

Labākā alternatīva plastmasas maisiņiem noteikti ir papīra maisiņi, un papīra iepakojumi kā tādi. Reitan Convenience Latvia Narvesen tirdzniecības vietās un Caffeine kafejnīcās jau vairākus gadus piedāvā saviem klientiem papīra iepirkuma maisiņus, kā arī piedāvā gardās smalkmaizītes likt papīra tūtās, atsakoties no tik ļoti ierastajām bulku tūtām ar plastmasas lodziņu.

Vēršot iedzīvotāju un mūsu klientu uzmanību uz plastmasas atkritumu radītajiem draudiem ekoloģijai un izglītojot par vienkāršām darbībām, kā ikviens var samazināt ikdienā patērēto un atkritumos izmesto plastmasas maisiņu apmēru, dalāmies ar Zaļā josta ieteikumiem, kā ērtāk atteikties no plastmasas maisiņu pārmērīga patēriņa.

Padomi, kā ikdienā samazināt plastmasas maisiņu patēriņu:

  • Dodies uz veikalu ar savu auduma iepirkuma maisu vai somu.
  • Pirkumus veikalā neliec maisiņā. Ja tomēr higiēnas apsvērumu dēļ maisiņš ir nepieciešams, paņem līdzi savus daudzkārtlietojamos mazos maisiņus. Tos ērti var darināt mājas apstākļos, vadoties pēc Youtube un Pinterest vietnēs atrodamajiem padomiem, izmantojot vecos aizkarus vai citus nevajadzīgus audumus.
  • Izvēlies dabai nekaitīgas plastmasas maisiņu alternatīvas – papīra tūtas, auduma maisiņus, kartona kastes.
  • Kas vienam lieks, citam var noderēt! Tukšās kartona kastes pēc preču atpakošanas vai izlietotie dāvanu maisiņi var lieliski kalpot par alternatīvu plastmasas maisiņiem.
  • Nebaidies rīkoties drosmīgi. Ja dosies uz veikalu ar savu pārtikas kārbu vai stikla burku, sniedz to pārdevējam, lai tieši tavā traukā iesver salātus vai ieliek jēlu gaļu. Tā tu būsi drošs, ka neradīsi ar ēdiena paliekām neglābjami sasmērētu plastmasas iepakojumu, kas nav derīgs pārstrādei.
  • Retro ir modē. Ņem skaistu pītu grozu un dodies uz tirgu, kur zemnieki tieši grozā tev ieliks svaigus sezonālus produktus un lauku labumus.
  • Lieto maisiņus atkārtoti. Ja mājās jau ir iekrājusies kaudze ar plastmasas maisiem, izmanto tos produktu vairākkārtējai iesaiņošanai atkal un atkal.
  • Maisiņa vietā pārtiku iesaiņo bišu vaska drāniņā, atsakoties no plastmasas un saglabājot produktus ilgāk svaigus. Tās iegādājamas eko veikalos, vai drāniņas iespējams pagatavot pašrocīgi mājas apstākļos.

Ja tomēr no plastmasas maisiņu patēriņa nav iespējams atteikties pavisam, atceries izlietotos plastmasas maisiņus nodot pārstrādei, izmetot tos atkritumu dalītās vākšanas konteinerā vieglajam iepakojumam. Tuvāko konteineru var ērti sameklēt vietnē www.atkritumi.lv.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin