Sirdsmāsiņa: oficiālas pusdienu pauzes medicīnas māsām nav

20. Jūlijs, 2020
Sirdsmāsiņa: oficiālas pusdienu pauzes medicīnas māsām nav

Visdinamiskākajā profesijā ievilina jūra

Tiecoties pēc karjeras virsotnēm, katrs otrais Latvijas iedzīvotājs darba dienās visbiežāk cenšas ietaupīt laiku, atsakoties no tik nepieciešamās pusdienu pauzes, liecina "Narvesen" veikta aptauja. Par visdinamiskāko profesiju teju puse Latvijas iedzīvotāju uzskata mediķa darbu. Tam piekrīt arī medicīnas māsa Evija Lapšina – mediķu darbā pauze pusdienām vai pat tik pašsaprotamai lietai kā labierīcību apmeklēšana mēdz būt īsta greznība, jo svarīgāk ir glābt dzīvības.

Evija šajā profesijā nonākusi nejauši: kad pienāca laiks izvēlēties profesiju, visvilinošākais izrādījies Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas piedāvājums Jūrmalā. Lai gan Evijai jau no bērnības paticis rūpēties par citiem, izšķirošais faktors izrādījies jūras tuvums. Nu, kad pagājuši aptuveni 10 gadi, Evija atzīst: kaut arī sākumā mazliet šaubījusies, viņa ir medicīnas māsa ar sirdi un dvēseli un citā profesijā sevi nespēj iztēloties. Apkārtējie arī nē. Par to liecina gan 2016. gada sākumā iegūtais "Sirdsmāsiņas" tituls, gan pirms pāris gadiem piešķirtais atzinības raksts Labāko medicīnas darbinieku vidū tagadējā darbavietā Veselības centrā 4.

Veselīgs uzturs labai pašsajūtai

Oficiālas pusdienu pauzes medicīnas māsām nav – pusdienas tiek ēstas, kad gadās brīvāks brīdis. Ieradumi ir dažādi: daļa māsiņu pusdieno kafejnīcā, citas ņem ēdienu līdzi no mājām. Būdama veselīga dzīvesveida piekritēja, Evija parasti sev gatavo pati un ņem līdzi uz darbu kādu gaļas vai zivs ēdienu ar veselīgiem, svaigiem salātiem, dārzeņus un augļus. Ar ātrajām uzkodām viņa neaizraujas, ja nu vienīgi reizēm panašķojas ar riekstiem vai žāvētiem augļiem. Toties itin bieži sanāk iegriezties "Narvesen" pēc cafe latte, kuru Evija dzer bez cukura. Tiesa, nekāda lēnā kafijas baudīšana viņai parasti nesanāk, bet žirgtumu dienas skrējienā aromātiskais dzēriens uzbužina gan.

Tā kā Evijas darba pienākumos ietilpst komunikācija ar pacientiem, sagatavojot viņus operācijām, kā arī aprūpe operācijas laikā un pēc tās, Evijas ikdiena ir pakārtota operāciju grafikam. Darba diena sākas astoņos no rīta un oficiāli beidzas septiņos vakarā, taču Evija atzīst – mājinieki jau sen vairs nebrīnās, ja dežūras dienās viņa mājās atgriežas daudz vēlāk. Lai cik rūpīgi plānotu operācijas, vienmēr jārēķinās, ka var atgadīties kas neparedzēts, un plāns var nobīdīties.

Brīvdienās – tālāk no cilvēkiem

Evija no sirds mīl savu darbu. Vislielāko gandarījumu viņa jūt, kad kopā ar kolēģiem izdodas rast īsto risinājumu pacienta veselības problēmām un palīdzēt atgūt pilnvērtīgu dzīves kvalitāti. Tomēr brīvdienās Evija labprāt atpūšas no cilvēku klātbūtnes un dodas turp, kur var atjaunot enerģijas resursus mierā un klusumā – dabas takās vai pie jūras, kuru viņa tik ļoti mīl.

Viena no skaistākajām Latvijas vietām, pēc Evijas domām, ir Purezers netālu no Alojas. Pati būdama no Limbažu puses, viņa brīvdienās itin bieži dodas uz vecāku mājām un nereti – arī uz Purezera dabas taku. Tā vijas apkārt ezeram, divarpus stundu garās pastaigas laikā paverot skatienam ainavas, kas nomierina prātu un iepriecina dvēseli.

Tomēr arī pilsētā ir atrodamas interesantas, aizraujošas vietas, kur atpūsties no ikdienas. Evijai tās ir pludmales. Lai gan uz tikšanos ar jūru varētu doties arī Rīgas robežās vai Jūrmalā, viņa iecienījusi Saulkrastu pludmali, kur parasti valda krietni mazāka kņada un var labāk dzirdēt, ko jūra stāsta.

"Narvesen" aicina ikvienu baudīt maltītes svaigā gaisā un kopā veidot slepeno pilsētas punktu karti: atzīmēt savu mīļāko vietu, kur baudīt maltīti vai kafiju, nofotografēt to un uzrakstīt īsu aprakstu, dalīties savā atradumā un saņemt kādu no "Narvesen" garšīgajām balvām vai mēneša lielo balvu – Ērenpreiss velosipēdu.

Saņem Narvesen jaunumus savā e-pastā